روزمرگی های مد ( MED )
شنبه 26 اسفند 1385 ساعت 10:09 ب.ظ
نوروز ایرانیان ، که همراه با آغاز فصل بهار جشن گرفته میشود پیام آور نوشدگی سال ، آمدن بهار ، باز زایی طیبعت ، زمان خروج انسان از عالم خمودگی و پیوستن به طبیعت و شروع حیات اجتماعی دوباره است .

در افسانه ها چنین آمده :
" ... پس جمشید علما را گرد کرد و از ایشان پرسید : چیست که این پادشاهی را باقی و پاینده دارد ؟
گفتند : داد کردن و در میان خلق نیکویی نمودن . پس او داد بگسترد و علما را بفرمود که روز مظالم من بنشینم و شما نزد من آیید . نخستین روز که به مظالم نشست ؛ گردونه ای در آسمان به گردش در آمد، چون خورشید درخشید و آن روز اورمزد بود از ماه فروردین و آن روز را نوروز خواندند.
بدین نحو جمشید در سرای نو بر تخت می نشیند و جشن میسازد ."

همگان بر این میعاد آنجا حاضر میشوند و طالع نگه میدارند . جمشید با رعایا به عدل و نیکویی رفتار میکند و خیرات می نماید و یک هفته متواتر به نشاط و خرمی مشغول میگردند . نخستین روز آن هفته را که هرمز روز از ماه فروردین بود "نوروز" می نامند .

پ.ن.1 : عید هم داره نزدیک میشه ، در واقع نزدیک شده ، خیلی هم نزدیک . حال و هوای عید هم که همه رو برداشته ، از مردم و بازار گرفته تا حتی بانکها با این صفهای طولانی دم عیدشون .  همیشه برام روزای قبل از عید جالبتر از خود عید بوده . میدونم که برای خیلیهاتون همین جوریه . به نظر من خود عید هم 4-3 روز اولش خوبه ، باقیش دیگه کسل کننده میشه ، مگه این که آدم بره مسافرت . مسافرت عید یه چیز دیگست . میدونم ، جاده ها خیلی شلوغه ، قیمت هتل ها 3 برابر میشه ، مکانهای توریستی غلغله میشه ولی جذابیت سفر توی عید به همیناست . مسافرت توی عید هم فقط با ماشین حال میده ، که هر جا خواستی نگه داری ، استراحت کنی و حالشو ببری .
 
پ.ن.2 : دوست دارم برای عید برم جنوب . از اصفهان راه بیافتیم بریم شیراز ، یکی دو روز شیراز باشیم ، بعد هم به سمت جنوب . دشت ارژن ، تنگه ابول حیات ، برازجون ، بوشهر ، گناوه ، بندر لنگه و ... ! آخ که چه حالی میده . هوای جنوب هم توی عید محشره . در ضمن کلی خاطره خوب برام زنده میشه اگه یه بار دیگه این جاده ها رو ببینم . (راستی جاده شیراز - بوشهر توی فروردین و اردیبهشت خیلی محشره ، فوق العادست ، اگه برا تعطیلات جنوب میرین حتمآ از این مسیر برین ، پشیمون نمی شین . بازار گناوه رو هم از دست ندین.)